Суперхраните не са супер: Вижте 8 доказателства

7 от 8 Снимки

Киноа


Мит: Честата ѝ консумация засилва имунитета, повишава силите на тялото и дори помага да се предотврати развитието на рак.

Истина: В продукта наистина има протеини, но точно толкова, колкото в елдата. В него има и диетични фибри и е източник на полезни въглехидрати. Хранителните вещества в състава му обаче са минимално количество. Киноата не е сред най-лесно смилаемите храни, което го прави неподходящо за ежедневната консумация. Най-добрата алтернатива е обичайната елда или допълнителната порция питателни зеленчуци.

Истерията около суперхраните възникна преди няколко години. Продуктите, за които се твърди, че превъзхождат останалите, на практика с нищо не са по-добри от тях.

За суперхрани се смятат продуктите с много висока концентрация на хранителни вещества, които не се срещат никъде другаде в природата. Те съществуват на планетата ни повече от хиляди години, но едва сега ентусиазмът покрай правилното и здравословно хранене обхвана човечеството. Това ги постави на пиедестал, който позволи куп спекулации.

Терминът superfood не е нито научен, нито медицински. Той е плод на въображението на търговците, готови на всичко, за да ни продадат продуктите си. Т.нар. суперхрани са неоправдано оскъпени. Ето защо в последните години все повече хора залагат на техните алтернативи. Днес ще ви разкажем за 8-те най-популярни супер храни и за митовете около това колко невероятни са ползите им.

4
Общо гласували: 2
5 1
4 0
3 1
2 0
1 0
Дай твоята оценка: