Сещате ли се едно от най-сладките изказвания на Мечо Пух, гласящо: Има само едно нещо, което е по-хубаво от гърненце с мед… и това са две гърненца с мед.
Напълно сме съгласни с любимия детски герой, защото медът е истински дар от Природата и е не само много вкусен, но и изключително полезен.
Медът е суперхрана, която се нарежда сред най-добрите природни антибиотици и много трудно би могло да бъде отговорено на въпроса кой мед е най-полезен. Всички видове мед крият безброй полезни за човека свойства. Няма как да се определи кой вид е най-плезен, но всеки вид мед отговаря за решаването на конкретни здравни проблеми.
Невъзможно е да се определи колко вида мед съществуват по света, но обикновено той се дели на тъмен (по-богат на желязо) и светъл (придобива характерния си цвят след кристализацията си), както и на конкретния вид растение, от което е направен и на мястото, от което е събиран ( планински мед, горски мед и т.н.).
Да разгледаме някои от най-популярните видове мед и какво конкретно лекуват те.
Полски мед
Известен е и като пчелен мед от полски билки или Полски букет. Логично той се приготвя от растенията, които се срещат по полетата и се препоръчва при главоболие, защото успокоява нервната система.
Планински мед
Приема се, че това е най-чистият от екологична гледна точка мед. Представлява букет от билки, растящи високо в планините и има широкоспектърно действие. Обикновено е с по-горчив вкус, а цветът му може да е различен.
Горски мед
Той се причислява също към най-качествените видове мед и подобно на планинския се използва за лечение и профилактика на множество заболявания и оплаквания.
Ливаден мед
Има доста сладък вкус, а на цвят може да варира от златисто до кафеникаво. Има антимикробно и тонизиращо действие.
Мед от Акация (Акациев мед)
При него е характерно бавното кристализиране, поради което е много светъл на цвят. Има успокояващо действие и се прилага при безсъние и неврози.
Мед от Липа (Липов мед)
Сред най-разпространените видове мед, които се използва за лечение на бронхит и ангина, заболявания на бъбреците, стомаха, червата и жлъчката. Има противовъзпалително и отхрачващо действие.
Мед от Кестен (Кестенов мед)
Този вид мед има доста горчив вкус, но е много полезен за лечение на диабет, сърдечно-съдови и стомашно-чревни заболявания.
Мед от Бор (Боров мед)
Много разпространен вид мед, който се използва за лечение на кашлица, грип и простудни заболявания. Явява се един от най-добрите имуностимулатори, поради което е добре да го консумирате с профилактична цел именно през есенно зимния сезон.
В заключение ще добавим, че има и много редки видове мед, каквито са медът от тютюн, тиква и моркови. Те са доста скъпи и трудно могат да бъдат намерени на пазара. Както и останалите си по-популярни събратя, така и те крият безброй ползи за човешкото здраве.