Само допреди половин век в Южна Турция е имало над 1000 номадски семейства, но днес са едва 86, а едно от тях е Гобут. В началото на всяко лято те опаковат вещите си и се преместват от юг на север.
Гобут са наследници на номадското племе Йорук и числеността им стига 8000 души. Те пътуват и заедно със своите 1000 кози, като начинът им на живот с нищо не се е променил през последните десетилетия.
Всяка коза има име и към нея се отнасят като към член на семейството. Никой от племето на нарича козите животни, наричат ги спътници, пише агенция Ройтерс.
Гобут се държат мило с козите, докато са живи, но основното им препитание е тяхното месо, заради което и ги развъждат. Ежедневието им в голяма степен е свързано с отглеждането на козите.
От млякото им правят сирене, а кожите им използват за палатки или за продажба. Парите използват за провизии по време на преместванията им 2 пъти годишно. Менюто им включва основно домати, хляб и сирене.
Членовете на Гобут предимно са неграмотни. Малцина са посещавали училище и умеят да четат и пишат, а единствено една жена на име Гули е завършила висше образование. Но решава да се върне към корените си, тъй като не намерила работа.
Тя е и една от малкото, която е имала социален живот извън племето, здравна застраховка и е посещавала болница. С номадския начин на живот тези предимства не съществуват.
Но Гобут не са лишени напълно от модерната техника. Някои от тях имат мобилни телефони и ги използват предимно за слушане на радио.
Животът сред природата никак не е лесен и затова числеността им чувствително е намаляла. Много от членовете на Гобут са предпочели да потърсят късмета си в цивилизования свят.
Фермерите и селяните също не са добронамерено настроени към тях. Случвало се е племето да се настани на частна земя, а собственикът да им иска кози като откуп за престоя им.
Но Гобут продължават да са сплотена общност – приготвят храната си заедно, заедно сядат на трапезата и заедно се молят.