Ракът е най-смъртоносната болест на нашето съвремие. Оказва се, че лошите навици, като тютюнопушенето, алкохолът и нездравословната храна нямат нищо общо с това състояние. То е просто логично следствие от нещо много по-страшно.
Не се умира от рак, умира се от стрес – това са думите на британският психолог Ханс Айзенк. Още през 70-те години, като един от лидерите на биологичното направление в психологията, докторът публикува статия, свързана с коварната болест. В нея той недвусмислено доказва, че пушенето не е вредно за здравето и не провокира развитието на рак.
Според Айзенк пушенето и ракът на белите дробове се явяват едновременно симптоми на едно и също разстройство на личността. Той предполага, че неговият произход е генетичен. Днес, повече от 30 години след статията на психолога, хипотезата му намира потвърждение. Учените са доказали по безспорен начин, че склонността към пушенето и склонността към рак на белите дробове се предават по свързан начин по наследство.
Психотерапевтите днес също подкрепят Айзенк. Той казва така: От рак се боледува не заради цигари или заради лош живот, работата е съвсем друга. Типът личност, склонна към заболяване от рак, се характеризира с неспособност да изразява емоции, с усещане за безнадеждност, безпомощност и депресия, както и неправилна реакция към стреса. Типът личност, склонна към коронарна болест на сърцето, в повечето случаи се характеризира със злоба, агресивност и враждебност.
Интересно ли ви е кой най-често оздравява? Отговорът е много прост. Болните, които се борят с болестта, далеч по-често оздравяват от тези, които се държат пасивно. Удивително, но тези скандалджии, водещи своите доктори до крайно раздразнение, тези суетни психопати оцеляват значително повече от хората с пристойно поведение. Симпатичните хора умират далеч по-често.
Заключенията на Айзенк днес изглеждат пресилено, но може да се окажат истина. Предстоят куп изследвания, които може да докажат това. И ако се окаже, че в думите му имат резон, лечението на рака на белите дробове, може да се окаже лесно лечи.