ГМО в магазина – как да го познаем?

ГМО в магазина – как да го познаем?

Генномодифицираните храни са навсякъде. ГМО храните са по-хубави, с по-наситени цветове, без дефекти и с перфектен външен вид. Но в тях няма нищо естествено. Само от вас зависи какво ще изберете.

Много медици подчертават колко опасни са тези храни. Те съветват да се придържаме към органичните пресни продукти или тези, които се отглеждат на местно ниво и да избягваме ГМО продукти. А индустриално получените мляко, месо и риба често произхождат от животни, хранени с ГМО соя и царевица.

За да сме здрави, трябва да знаем как да различаваме ГМО продуктите и да се пазим от тях. Най-лесният трик е с цифровия стикер на продуктите, който се нарича PLU (Product Lookup Number). Ако той се състои от четири цифри, започвайки с 3 или 4, това означава, че продуктът не е ГМО. Той обаче идва от ферма, която използва химикали и пестициди.

Когато на етикета има пет цифри, като първата е 9, това означава, че продуктът е органичен, създаден без химикали и пестициди. Той не е генно модифициран и може да се консумира без притеснения.

ГМО в магазина – как да го познаем?

ГМО продуктите пък са отбелязани с петцифрен код, който започва с 8. Има обаче уловка – тъй като са широко разпространени, те често не са маркирани. Това ги прави още по-трудни за разпознаване. Продуктите чесън, ананас, грах, манго, аспержи, патладжани, киви, зеле, дини и гъби рядко имат някакви изменения, а това ги прави трудни за разпознаване.

Останалите продукти са много по-лесно разпознаваеми. ГМО плодовете и зеленчуците са предимно по-хубави, кръгли и блестящи. Те са с еднакъв размер, лъскави, с ярки цветове, без повреди. Ето защо залагайте на плодове и зеленчуци с неправилна форма, които изглеждат дори грозни. Не се страхувайте от лекото загниване – то е пръв признак на естествените продукти.

Хубаво опакованите продукти обикновено са ГМО. Ниската цена на производство позволява да се дават повече средства за опаковката.

Информирайте се в интернет във връзка с това кои страни отглеждат ГМО. Ако продуктът е от някоя от тях, то е много вероятно да е модифициран. Във Франция, Швейцария и Унгария вносът и производството на ГМО е забранен. Най-големите производители са САЩ, Аржентина, Бразилия, Китай и Индия, която дори прави и ГМО памук.

ГМО в магазина – как да го познаем?

Друг изпитан метод е времето. Ако в магазина се намират зеленчуци или плодове, които не са в сезон, те може да са вносни. Ето защо отново проверете дали държавата произвежда ГМО за износ. Другият възможен вариант е да са отглеждани в оранжерии с използването на подобрители на растежа и пестициди. Така че по-добре не рискувайте.

ГМО храни

Това обикновено е месото от животни, които са хранени с ГМО храни, или популярни закуски и чипсове. Може да ги различите по цената - генномодифицираните храни са много евтини, а здравословната храна обикновено е доста скъпа.

5
Общо гласували: 1
5 1
4 0
3 0
2 0
1 0
Дай твоята оценка: