Кейптаун е на прага на невиждана хуманитарна криза. Водата ще свърши след 90 дни.
Това е първият голям град, в който опасността от свършване на питейната вода ще се реализира на практика и то само след няколко месеца. Властите умоляват гражданите и посетителите на града да пестят водата, защото чешмите му могат да пресъхнат до април.
Колкото и усилено да се работи в насока снабдяване с повече вода в световен мащаб, изразходването на наличната изпреварва тези процеси. В Кейптаун от години има режим на водата, който от днес вече е затегнат. Вместо позволените до момента 87 литра на ден, от следващия месец гражданите ще могат да използват по максимум 50 литра на ден.
Кметът на Патрисия де Лиле направи най-страховитата прогноза, която някой може да чуе: Остават само 95 дни до Ден нула! В Ден нула повечето кранове в града ще бъдат спрени и гражданите ще трябва да се редят на опашки за 25 литра вода на ден.
За да добием представа колко страшно е случващото се, за сравнение днес в България в домакинствата в градовете се използват средно по над 100 литра вода на ден. Никой в Кейптаун не може да си позволи това.
Властите в големия град дават всичко от себе си, за да предотвратят кризата. Макар да търсят нови начини за пречистване на водата и добиването на повече подпочвени води – изразходването ѝ изпреварва усилията им. В първата седмица от новината само 39 процента от 4-милионното население на Кейптаун са успели да се вместят в ограничението от 87 литра вода на ден. От следващия месец 10 минути под душа ще означават пълно изразходване на дневно количество вода.
Изчислено е, че за да се вмести в ограничението, един месен жител трябва да се къпе за не повече от 2 минути на ден, да пусне водата в тоалетната веднъж, да измие веднъж чиниите и два пъти ръцете си, да сготви един път и евентуално да остави малко вода за пиене.
Сушата е причина за всичко случващо се. Тя не е достигала подобни мащаби в региона от 10-4-та година насам. Промените са толкова драстични, че могат да бъдат видени от космоса. През ноември миналата година НАСА публикува снимки на понижените водни резерви. Макар и далечна, Африка ни напомня, че случващото се в Кейптаун може да застигне и нас, ако не използваме водата разумно.