Има два типа готини хора. Ако не сте сред тях, това обяснява защо не сте в компанията на популярните.
Отговорът на въпроса какво е да си готин не е кратък. Макар това да не е работа на учените, именно те са се заели с нелеката задача да обяснят какви са критериите. Умните глави от университета в Сидни се опитаха да установят какви са характеристиките, които превръщат един човек в готин.
Всеки има свои собствени стандарти за това, което намира за готино. Никога до този момент обаче не сме имали дефиниция за това понятие. За някои това означава много последователи в социалните мрежи, за други – широк кръг от добри приятели. Трети пък се възхищават на успелите хора в живота. Списъкът е дълъг и се мени спрямо различните ценности на индивида.
И макар да ни липсва точна характеристика, няма човек, който да не иска да е готин. Психолозите обаче ни предупреждават да не залитаме по крайности, защото това, което днес смятаме за готино, в следващия момент може да не ни се струва чак толкова добро. А и това, което е готино за едни, може да не е такова за други. Всичко е субективно.
И все пак, до този момент човечеството се е обединило зад три основни качества, които са нужни, за да си популярен, поне в обкръжението си. Това са оригиналност, привлекателност и гледна точка. Днес учените добавят още две категории:
1. Извън клишетата
За да си готин, ти не трябва да се вписваш в клишетата, поставени от обществото, животът по свои правила винаги е бил пленителен, особено за хората, които нямат нужната смелост да се опълчат на системата.
2. Живеейки по правилата
Макар да е странно, точно обратното на първото правило също се оказва готино. Да играеш по правилата в наши дни също се счита за добро качество. Причината е, че днес модата включва леко бунтовнически и дори – груби правила, които могат да се използват доста умело, ако искате да сте наистина яки.