Традициите не са това, което бяха. Преди 100 години Коледа и украсата за празника са изглеждали много по-различно от познатите ни днес.
Поставянето на коледната елха се приема за християнски обичай. Той обаче възниква в древността и няма нищо общо с Исус Христос.
Украсяването за празника невинаги е били свързано пряко с елха. В Древен Египет например са украсявали палмите. Години по-късно германските племена украсявали вечнозелени клонки, за да приемат дара на светлината около най-късия ден на годината – 21 декември.
Традицията, свързана с елхата, започва някъде около 1597-ма година. Преди това хората украсявали само клонки от елхи, ели и борове.
Вечнозелените дръвчета символизират вечен живот. В наши дни те са сред най-значителните части от празничния обред.
Елхата става коледно дръвче за пръв път в Германия. Постепенно украсите стават по-богати, а коледните дръвчета се окичват с гирлянди, множество светлини и коледни играчки. Преди столетие германците били убедени, че в красивата елха живее духът на гората, който ги закриля. В клоните ѝ пък е вплетена вечната вяра в Христос.
В Швеция традицията се е запазила по малко по-различен начин, там само бащата в къщата може да украсява дръвчето. Никой друг член на семейството не може да го пипа.
Вижте в нашата галерия как е изглеждал коледният ден преди 100 години.