Птицата-човекоядец, която похапва дечица в Нова Зеландия

Те хокиой
Снимка: John Megahan

Птицата, която ядяла хора в Нова Зеландия, смразява кръвта. Ужасът дали ще се върне отново не оставя мнозина да заспят нощем.

Ужасяващото предание, което се предава от уста на уста, идва от маорите. Те разказват страховити истории за черно-бялата птица Те хокиой. Тя можела да надбяга ястреба до небесата, отвличала децата на месните и ги убивала.

Първият писмен документ, в който се споменава за Те хокиой, e оставен от някогашния губернатор на Нова Зеландия сър Джордж Грей. Подобни сведения се откриват и много преди него в пещерните рисунки. Наскоро учените се заинтересуваха от това предание. Разкритията им са наистина страховити.

С помощта на модерна технология наскоро било установено, че въпросното животно е орелът на Хааст. Това същество от миналото e било два пъти по-голямо от съвременните орли. Кости на страшния хищник са намерени в блатата на Нова Зеландия от сър Юлиус фон Хааст през 1870 г. Той смята, че птицата е мършояд, тъй като човката ѝ напомня тази на лешояд. Тя е с качулки над ноздрите, които пречат на месото да влиза в дихателния тракт на животното, докато то рови из разлагащите се трупове.

орелът на Хааст

Съвременните изследвания обаче доказват, че птицата била толкова голяма, че можела да нанесе смъртоносен удар. И тъй като в Нова Зеландия няма големи млекопитаещи, орелът заел мястото на основен враг и хищник на останалите животни. С размах на крилете от 3 метра и тегло от 18 кг, тя имала нокти на тигър. И без проблем би отнесла малко дете.

Те хокиой, като местен еквивалент на лъва, наистина си похапвала малки дечица. Друго нейно любимо блюдо били безкрилите птици моа, с височина до 2.5 м и тегло 250 кг. Видът изчезва заради увеличаването на човешкото население. Месните станали причина за изчезване на гигантските птици моа и е победило във войната със страшния летящ човекоядец. Страхът страховитото чудовище да не се завърне обаче, е налице и до днес.

3
Общо гласували: 1
5 0
4 0
3 1
2 0
1 0
Дай твоята оценка: